2001: Űrodüsszeia

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(2001 - Űrodüsszeia szócikkből átirányítva)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
2001: Űrodüsszeia
(2001: A Space Odyssey)
1968-as amerikai–brit film

2001 A Space Odyssey (logo).png
Jelenet a filmből
Jelenet a filmből
Rendező Stanley Kubrick
Producer Stanley Kubrick
AlapműArthur C. Clarke: 2001. Űrodisszeia
(Az őrszem című novella alapján)[1]
Műfaj
  • sci-fi film
  • kalandfilm
  • thrillerfilm
  • filmdráma
  • könyvadaptáció
  • fantasztikus film
Forgatókönyvíró Stanley Kubrick
Arthur C. Clarke
Főszerepben Keir Dullea
Gary Lockwood
William Sylvester
Daniel Richter
Douglas Rain
Zene
Operatőr Geoffrey Unsworth
Vágó Geoffrey Unsworth
Jelmeztervező Edwin Hardy Amies
Gyártás
Gyártó MGM
OrszágUSA USA
Egyesült Királyság Egyesült Királyság
Nyelv angol
orosz
Forgatási helyszín
Játékidő 141 perc
Költségvetés 10 500 000 $[2]
Képarány 2,2:1
Forgalmazás
Forgalmazó MGM
BemutatóUSA 1968. április 6.
magyar 1979. március 22.
Díj(ak) 1 Oscar-díj
3 BAFTA-díj
KorhatárUSA G
Bevétel 190 700 000 amerikai dollár
Kronológia
Következő2010 – A kapcsolat éve
További információk
Commons
A Wikimédia Commons tartalmaz 2001: Űrodüsszeia témájú médiaállományokat.

A 2001: Űrodüsszeia (eredeti cím: 2001: A Space Odyssey) Arthur C. Clarke egyik legismertebb azonos című sci-fi regényének, a 2001. Űrodisszeiának 1968-ban készült amerikai filmváltozata, melyet Stanley Kubrick rendezett. Különlegessége, hogy a könyvet Arthur C. Clarke kimondottan a filmtervhez írta Stanley Kubrick megrendelésére. A filmet a sci-fi műfaj egyik klasszikusaként tartják számon, több rétege és mélyértelmű képi szimbolikája, a művész- és közönségfilm kategóriák közti átmeneti volta az egyik legtöbbet elemzett sci-fi filmmé tette, vizuális effektjeiért pedig Oscar-díjat kapott.

Történet[szerkesztés]

Dialog-stop-hand.svg Alább a cselekmény részletei következnek!

Négymillió éve egy idegen civilizáció segített egy főemlőscsoportnak elindulni az emberré válás útján. 1999-ben amerikai tudósok idegen civilizáció nyomára bukkannak a Holdon, több méterrel a felszín alatt, egy betemetett kráter mélyén. A felszínre hozott monolit a napfény hatására jelzést küld az űrbe, a Jupiter irányába. Az amerikai kormány expedíciót küld a Jupiterhez, hogy megtudják, kinek/minek küldött üzenetet az évmilliók óta eltemetett fekete tömb. Az űrhajó legénysége David Bowman és Frank Poole, illetve három tudós hibernálva. Az út során az űrhajót irányító HAL 9000 számítógép programozási hiba miatt úgy véli, hogy a legénység veszélyt jelent a küldetésre, ezért megöli Poole-t és a tudósokat. Bowmannel is végezni próbál, de ő még idejében kikapcsolja. Bowman végül egyedül érkezik meg a Iapetushoz, ahol a Holdon található monolittal megegyező méretarányú, de annál nagyobb monolittal találkozik. Ez beszippantja és egy szobában ébred. Rájön, hogy ez csak egy szimuláció, amit az idegenek az ő kedvéért hoztak létre. Ezután megöregszik, meghal, majd újjászületik a lét egy magasabb fokán.

Dialog-go-hand.svg Itt a vége a cselekmény részletezésének!
HAL 9000 vörös szeme
Két képkocka a 2001: Űrodüsszeia filmből. Híres vágás két kockája, amikor a történet az őskorból az űrkorszakba vált
A monolit

Szereplők[szerkesztés]

Regény és film[szerkesztés]

A forgatókönyv ötletét adó regényt Arthur C. Clarke 1964 és 1968 között írta, amihez egy korábbi novellájának, „Az őrszem”-nek az alapötletét dolgozta ki. A történetet Stanley Kubrick rendezővel közösen alakították, és a könyv írásával párhuzamosan Kubrick elkészítette hasonló című filmjét, ám a két mű tartalma néhány ponton eltér. A szokatlan forgatókönyvírási módszeren felül még az időzítés is különleges. A film mindössze egy évvel azelőtt készült el, hogy az amerikaiak Holdra szálltak. Így a film különleges történetében és látványtervében a tudományra és a képzelőerőre kellett támaszkodniuk. Például ez időben még nem állt rendelkezésükre megfelelő felvétel arról, miképp néz ki Földünk a világűrből. A létrehozott látvány végül is megadja a megfelelő érzést a néző számára, de a kép - ma már tudjuk - némileg pontatlan. A filmet 1968-ban mutatták be. A film zenéjét Richard Strauss (Ímigyen szóla Zarathustra), ifjabb Johann Strauss (Kék Duna keringő) és Ligeti György (Atmosphères, Lux aeterna, Requiem) műveinek felhasználásával Kubrick állította össze. A könyv szintén 1968-ban jelent meg, pár hónappal a film bemutatása után. Kubrick felügyelte a látványterveket is, így a film után a vizuális effektusokért kapott Oscar díj lett az első és egyetlen Oscarja.

Folytatások[szerkesztés]

A regénynek több folytatása is van, a 2010. Második űrodisszeia (1982), a 2061. Harmadik űrodisszeia (1987) és a 3001. Végső űrodisszeia (1997). Arthur C. Clarke úgy döntött, hogy a folytatásoknál nem a saját regényét, hanem Stanley Kubrick - kisebb változtatásokat tartalmazó - filmjét veszi alapul.

A folytatások közül csak egyet filmesítettek meg: 1984-ben mutatták be a 2010 – A kapcsolat éve című filmet.

Jövőbeli jóslatok[szerkesztés]

Arthur C. Clarke regénye és Stanley Kubrick filmje is korszakalkotó volt és számos látomásuk valóra vált az elmúlt évtizedek alatt. Például Kubrick filmjében megjelenik évtizedekkel a tényleges megjelenése előtt a ma népszerű táblagép, amire később az Apple és Samsung közötti szabadalmi perben is visszautalnak. Arthur C. Clarke pedig a folytatásban megjósolja, hogy az űrverseny harmadik szereplője Kína lesz.

Kulturális utalások[szerkesztés]

A film kultuszfilm lett. Egyes jelenetei számos más filmben és játékban is felbukkannak: A leggyakrabban parodizált jelenet az, amikor a majmok felfedezik az eszközhasználatot. Ez a filmrészlet megtekinthető a YouTube videómegosztó portálon is.[3]

Díjak, jelölések[szerkesztés]

  • Oscar-díj (1969)
  • BAFTA-díj (1969)
    • díj: legjobb díszlet – Anthony Masters, Harry Lange, Ernest Archer
    • díj: legjobb operatőr – Geoffrey Unsworth
    • díj: legjobb hang – Winston Ryder
    • jelölés: legjobb filmStanley Kubrick
    • jelölés: UN Award – Stanley Kubrick
  • Kansas-i Filmkritikusok Körének Díja (1969)
    • díj: legjobb rendező – Stanley Kubrick
    • díj: legjobb film
  • David di Donatello-díj (1969)
    • díj: legjobb külföldi produkció

Jegyzetek[szerkesztés]

További információk[szerkesztés]

Wikiquote-logo.svg
A magyar Wikidézetben további idézetek találhatóak 2001: Űrodüsszeia témában.