Nimfák
A nimfák görög mitológiai nőalakok – a szépség, a termékenység, a természet alkotó és tápláló erőinek megtestesítői. A nimfák különösen szép helyekhez vagy tájakhoz kötődnek; otthonaik a hegyek, völgyek, hűs barlangok, ligetek, fák, patakok és folyók; dús réteken táncolnak, virágos mezőkön pajzánkodnak, mindig jókedvűek és gyakori célpontjai az életerős szatírok szerelmi vágyainak – az élet mozgalmasságát mutatják be. Istenek, istennők kísérői; ők Artemisz vadásznői, Apollón prófétái, Dionüszosz – a mulatozás és a fák istenének – partnerei (sőt Dionüszosz szerelme, Alphesziboia is nimfa), megjelennek a pásztoristenek, Pán és Hermész oldalán, de szívesen rajta felejtik szemüket a szép, délceg halandókon is.
Az eredeti görög νύμφη szó több értelmű. Jelentései: „menyasszony”, „elfátyolozott”, „rózsabimbó”[1] és "kiteljesedés"; latin megfelelője a nubere jelentése „férjhez menni”. Ezek alapján elnevezésük a fiatalságot és a házasulandó kort, a férficsókra érett lányt jelöli.
Az eredeti görög νύμφη (nü-m-fé) szó több értelmű. Nimfa=tündérlány, mai szóhasználattal. Nő/nü/nu/ni számos nyelven lány/asszony jelentésű.
Tartalomjegyzék
Szimbolika[szerkesztés]
A nimfák elsősorban a termékenység megszemélyesítői. Alakjaik a természet minden területét át-, és átszövik. Kiemelt kötődésük a vizekhez, forrásokhoz és folyókhoz az élet folytonosságát, a múló időt jelképezi.
A víz – termékenyítő erő: a forrás kifejezi a keletkezést, a születést; a folyó az állandó változást; az óceán a feloldódást, a megsemmisülést. A nimfák a nő életének első szakaszát, annak „fehér aspektus”ait hordozzák. A fiatalság és az örök szépség megtestesítői, „szüzek”, már nem lányok, de még nem anyák. Ezt a időszakot az ún. „vörös korszak” az anyaság követi, majd a „fekete korszak”, az öregség.
A nimfák alakja jóval régebbi, jóval ősibb, mint a klasszikus antik kor, kultuszuk gyökerei a sámánizmusban keresendők – a helyek, a növények és az állatok megtestesülései – elemi lények.
A nimfák osztályozása[szerkesztés]
A nimfák különböző csoportjai az általuk megszemélyesített természeti erők mentén alakultak ki. Neveik változatos és jóságos szerepükkel függenek össze – „valamennyi női név eredete egyszerű melléknév, amely megegyezik a nympha lényegével, bár eredendően nem létezett ortodox, kimerítő osztályozás e tünékeny teremtmények között.”[2]
- föld nimfák
- alszeidák (völgyek, berkek)
- napaiák (szurdokok, völgyek)
- auloniadok (legelők)
- leimakidok (rétek)
- oreaszok (hegyek, barlangok)
- Minthe (menta)
- heszperiszek (kert)
- hamadrüaszok (fák)
- Leuce (fehér nyárfa)
- Epimeliad (almafa)
- vízi nimfák
- Egyéb
- "Kasztaliai-nimfák" (klasszikus múzsák)
- lampadák (alvilág)
Alakjuk a római korban[szerkesztés]
A görög nimfák változatos tájak és vidékek szellemalakjai voltak, nem más mint a latin genius loci, azaz a hely szelleme. (Kultuszuk népszerűségét leginkább a bonyolult Arethusza mítosz példázza.) A görög kultúrán nevelkedett latin költők verseiben a nimfák hellén sokoldalúsága elmosódott és alakjaik keveredtek a hazai forrás- és folyamistenségekével (Juturna, Egeria, Cavmentis, Fontus). Mindezt tovább erősítette, hogy a Lymphakat (eredetileg Lumpae) az ősitáliai hagyományok víz-istennőit nevük véletlen egyezősége alapján, a görög nimfákkal azonosították. A klasszicizáló római költészet hatására a vidéki emberek között, a források, barlangok, sziklahasadékok környékén kiteljesedett a nimfa kultusz. Ugyanakkor a Római Birodalom tanult osztályai körében betöltött szerepük fokozatosan csökkent és majdnem kizárólagosan a vízi elemek istenségeiként jelentek meg.
Megjelenésük a művészetben[szerkesztés]
A festészet és szobrászat a nimfák legtöbbjét kedves, lányos ifjú nőként ábrázolja, meztelenül, vagy lenge ruhákban virágkoszorúval. A források nimfáit vizeskorsóval vagy urnával.
Festészet[szerkesztés]
- Albani: Vénusz nimfákkal és kis kupidókkal
- Jordaens: Nimfák a szerelem kútjánál
- Cranach: Fekvő nimfa
- Cranach: Nimfa
- Rubens: Diána és a faunoktól megriadt nimfák
- Rubens: Nimfák és utcai szatírok
- Rembrandt: Fürdőző Diána, Aktäon és Kallisztó
- Jean-Baptiste-Camille Corot: Nimfák tánca
- Jean-Baptiste-Camille Corot: Kupidóval játszó nimfa
- Jacob Jordaens: Kupidó és az alvó nimfák.
- Edouard Manet: Meglepett nimfa 1861
- Tiziano: Alvó nimfa (1570)
- Henryk Siemiradzki: Játszó naiaszok (1880)
Szobrászat[szerkesztés]
Az ókori alkotások közül a legismertebbek Praxitelész szobrai és Arkeszilaosz nimfákat és szatírokat ábrázoló szoborcsoportjai. A nimfák alakjai a későbbi korok szobrászait is megihlették; alakjaikat előszerettel ábrázolták szökő-, és díszkutakon.
Egyéb megjelenéseik[szerkesztés]
- Nimfáknak nevezték a „földanya” papnőit, akik az ókori templomokban szexuális ceremóniákkal áldoztak az istennőnek.
- A nimfaion egy forrás fölé épített, nimfaszentély vagy templom.
- A középkor idején (főként Észak-Európában) a nimfa szót boszorkány, illetve tündér értelemben használták, mert mindkettőt a kereszténység előtti papnőkkel azonosították.
- A nimfák és a szexualitás eredendő kapcsolata többé kevésbé megjelenik az európai mese- és mondavilágban is. Nevükből ebből ered a nimfománia kifejezés, mint felfokozott szexuális motiváció, „szenvedély”.
- Vladimir Nabokov Lolita című regényéből származik a „nimfácska” kifejezés, a fiatal lányok azon típusára, akik kirívó szexuális vonzerővel bírnak.
- Néhány kultúrában a nimfa a női nemi szerv jelképe, a lótuszvirág, vagy a vízililiom (a tündérrózsa-félék – Nymphaeaceae – családjába tartozó vízinövények), illetve bizonyos kagylók, például a kauri kagyló mintájára.
Jegyzetek[szerkesztés]
- ↑ Hészükhiosz szerint a νύμφη egyik jelentése "rózsabimbó"
- ↑ Rose, Herbert Jennings: A Handbook of Greek Mythology 1959. 173. oldal
Források[szerkesztés]
- Pauszaniasz Periégétész: Görögország leírása
- Walter Burkert: Greek Religion, Harvard University Press, 1985. ISBN 0-674-36280-2 (angolul)
- Rose, Herbert Jennings: A Handbook of Greek Mythology, E.P. Dutton & Co., New York, 1959. ISBN 0-525-47041-7 (angolul)
- Robert Graves: A görög mítoszok, Európa Könyvkiadó, Budapest, 1981.(Szíjgyártó László fordítása) Eredeti kiadás: Robert Graves: The Greek Myths, Harmondsworth, Penguin, 1955.
- Kerényi Károly: A görög mitológia, 1997. ISBN 9789639020924
- Krause: A múzsák, gráciák, hórák és nimfák (eredeti címén: Die Musen, Grazien, Horen und Nymphen), Halle, 1871;(németül)
További információk[szerkesztés]
- Janus Pannonius: Az olasz nimfák legdicsőbbikének
- Információs oldal
- Pallas nagy lexikona, Nimfák
- Nőalakok a görög mitológiában
- Nimfák
|