A házi megbeszélése

Az óra elején megbeszéltük a házi feladatként feladott fogalmakat.

Szervezett vita

Amellett illetve az ellen kellett érvelnie a résztvevőknek, hogy a Nem bírom a meleget mondatban a meleg főnév. 2-3 fős kiscsoportok alakultak, összesen 4: 2 pro, 2 kontra. Először a kiscsoportok gyűjtötték össze érveiket, erre 3 perc állt rendelkezésükre. Ezután az egy platformon lévő kiscsapatok osztották meg egymással érveiket további 3 percen keresztül, majd 3 perc állt rendelkezésére egy csoport szóvivőjének, hogy elővezesse érveiket, az érveket a táblán is rögzítettük. Ezt a másik csapat kérdései követték, majd válaszra volt lehetőség. Majd a másik csapat következett.

Megegyeztünk abban, hogy a mondatnak azt az olvasatát vizsgáljuk, mely az időjárásra/levegő-hőmérsékletre vonatkozik.

  1. A pro érvek:
    1. Az a meleget egy főnévi csoport, mivel tárgyragot visel és határozott névelővel áll. Ha főnévi csoport, akkor főnévi feje kell, hogy legyen.
    2. A meleg melléknevekkel módosítható, pl. Nem bírom a nagy meleget, ezért főnév.
    3. A meleg határozóval nem módosítható, pl. *Nem bírom a nagyon meleget, ezért nem melléknév.
    4. A meleg nem fokozható, pl. *Nem bírom a melegebbet, ezért nem melléknév.
    5. A meleg helyettesíthető más főnevekkel, pl. Nem bírom a vihart, viszont nem helyettesíthető melléknevekkel, pl. Nem bírom a forrót, ezért főnév és nem melléknév.
  2. A kontra érvek:
    1. A meleg határozóval módosítható, pl. Nem bírom a nagyon meleget, ezért melléknév.
    2. A főnevek többesszámban fordulnának elő generikus értelemben ebben a mondatban, pl. Nem bírom a férfiakat/székeket.

A vita után az érvek egyenkénti részletes megvitatása következett.

1a) Nem jó érv, mert a főnévi csoport feje lehet elliptált.

1b) A jelzővel való bővíthetőség nem bizonyítja a főnévséget, mert ha elliptált főnévi fejet feltételezünk, akkor annak halmozott jelzőiről is lehet szó, pl. Nem bírom a párás, meleg (idő)t.

De: A párás és a meleg eltérő státuszát mutatja az alábbi kontraszt:

  1. Nem bírom a meleget.
  2. ?Nem bírom a párásat.
(ii) furcsaságának oka az is lehet, hogy más kifejezést használnánk ennek kifejezésére: Nem bírom a párát. Ám lámcsak, a főneves szerkezetet preferáljuk ezek szerint. Vö. 1e).

1e) Ebben nem volt egyetértés a beszélők között, a Nem bírom a forrót többeknek teljesen jó. Még inkább konszenzus van a Nem bírom a csípőset. elfogadhatóságában.

1c) és 2a) A határozóval való módosíthatóság megítélése beszélőkként eltér, de teljesen agrammatikusnak semmiképp sem mondható. 2b) A beszélők ennek megítélésében sem egyeznek meg, sokaknak elfogadhatók a főnevek is egyesszámban, pl. Nem bírom a széket mondhatja egy idős ember, akinek kényelmetlen széken ülni, csak fotelt bír használni.

Az ellipszis igazolhatósága és meghatározása körül alakult ki élénk vita.

3. házi feladat

Keress 7 olyan példát, amit hiányos szerkezetnek gondolsz/érzel, és írd le, hogy mi hiányzik az egyes szerkezetekből, és miért!