Dorottya üzletház

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Dorottya üzletház
Hotel Dorottya****
Egyem. lakóház, u.n. Dorottya-üzletház (12833. számú műemlék).jpg
Korábbi nevek: Turul szálló
Település Kaposvár
Hely 7400 Kaposvár, Széchenyi tér 8.
Építési adatok
Építés éve 19101911
Megnyitás 1911szeptember 2. (107 éves)[1]
Építési stílus bécsi szecesszió
Tervező Kármán Géza Aladár
Ullmann Gyula
Építész(ek) Baumöhl Leó
Hasznosítása
Felhasználási terület Hotel
Elhelyezkedése
Dorottya üzletház (Kaposvár)
Dorottya üzletház
Dorottya üzletház
Pozíció Kaposvár térképén
é. sz. 46° 21′ 25″, k. h. 17° 47′ 41″Koordináták: é. sz. 46° 21′ 25″, k. h. 17° 47′ 41″

A Dorottya üzletház avagy Hotel Dorottya egy 19101911-ben épült bécsi szecessziós stílusú épület Kaposvárott. Eredetileg szállodának épült, első neve Turul Szálló volt, erre utal a sarkon lévő bejárat fölött elhelyezett turulmadár is. A szálloda ma csak a legfelső szinten működik, a földszintet üzletek foglalják el, a kettő közt pedig irodák működnek.

Gyakran keverik össze a szintén a Fő utca mentén, a Kossuth téren található Dorottya-házzal.

Története[szerkesztés]

Az épületet Kármán Géza Aladár és Ullmann Gyula tervezte meg, akik a bécsi szecessziós építészet (a szecesszió Bécsben kialakult formája) neves, elismert magyarországi követőinek számítottak. A megrendelő-tulajdonos Szarvas Imre, gazdag helyi földbirtokos volt.

Eredetileg is szállónak épült, 1911-es megnyitásakor vette fel a Turul nevet. Gyakorlatilag elkészülte óta Kaposvár egyik legfőbb építészeti látványossága.

A díszítések Borovitz Imre kőfaragó mester munkái, a lépcsőkorlát és a lift Scholcz Gyula és Noficzer Ferenc, az asztalosmunka Szarka János munkája. A liftek gépeit és vázát a Ganz gyár szállította. Ezek voltak egyben a város első liftjei.

A 300 fő befogadására is alkalmas díszterem számos bálnak adott otthont, 1960 óta pedig minden évben ott rendezik meg a Dorottya bált.

A második világháborúig bezárólag a földszinti kávézó a helyi módosabb polgárság és arisztokrácia legfőbb találkahelyének számított, míg a szállóban számos neves személyiség szállt meg; többek között Móricz Zsigmond, Kodály Zoltán, Áprily Lajos, Kassák Lajos, Szabó Lőrinc, Tamási Áron, vagy épp Rippl-Rónai József.

Az épület a második világháború után a Béke Szálló nevet kapta, a tetején található turulszobrot pedig 1951-ben egy vörös csillagra cserélték. jelenlegi nevét Csokonai Vitéz Mihály Dorottya című „vígeposzából” kölcsönözte. 1960-ban rendezték meg először a 300 fő befogadására is alkalmas díszteremben az éves Dorottya bált, mely hagyomány azóta is töretlen. 1975-ben esett át először tatarozáson, ekkor alakították ki a bárrész, illetve a nagyterem színezett üvegablakait, valamint a felújítás elkészülte után, 1978-ban átnevezték Dorottya üzletházzá, a szállodai részt pedig Hotel Dorottyává.

A rendszerváltás után, 1991-ben újabb tatarozáson és belső átépítésen esett át, melynek során a padlástérben 25 luxuslakosztályt, a földszinten üzlethelyiségeket, a köztes szinteken pedig irodákat alakítottak ki.

A szálloda 1992-ben bezárt, de az épület többi része tovább működött, viszont állaga a gyakori tulajdonosváltozások miatt gyorsan romlott, mivel egyikük sem fordított gondot az állapotmegóvásra. 2001-ben került aztán olyan kezekbe, melyek felújították és újra megnyitották a tetőtéri szállodai részt.

2011-ben újabb külső és belső felújításon esett át, így ma ismét a város egyik legszebb épülete.

Források[szerkesztés]

  1. A Turul nagyszálloda megnyitása, Somogyi Hírlap, 1911. szeptember 3.