Relatív magasság (topográfia)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

A relatív magasság a földrajzi pontok magasságának méréséhez önkényesen meghatározott mérték. A magasságot a megmérendő objektum környezetének egy fix pontjához képest állapítják meg. Nem keverendő a tengerszint feletti magassággal, más néven abszolút magassággal, amely egy pontosan kijelölt, egyezményes nemzetközi rendszeren alapul. A relatív magasság kiszámítható két tetszőleges pont abszolút magasságának különbségeként is.[1]

Gyakorlati alkalmazása, példák[szerkesztés]

Az abszolút magasságot a tengerszinttől indítjuk, míg a relatív magasságot tetszőlegesen kiválasztott ponttól mérhetjük.
A relatív és az abszolút magasság közötti összefüggés szemléltetése. Látható, hogy a relatív magasság két tetszőleges pont tengerszint feletti magasságának különbségéből kiszámítható.

A hétköznapi életben praktikai okokból gyakran használják a relatív magasságot. A tájfutók és túrázók is alkalmazzák, mert így könnyebben számíthatják ki, hogy mekkora szintkülönbséget kell megtenniük. A tornyok, templomok, illetve más magas épületek magasságát sem a tengerszinthez, hanem a terepszinthez vagy az alapjukhoz viszonyítják.

Az alábbi példák szemléltetik a relatív magasság használatának okait:

  • A mexikói Parícutin vulkán abszolút magassága 2774 méter. Ennek hallatán sokan képzelhetnek el egy, a Magas-Tátránál is hatalmasabb hegyóriást. A valóság ezzel szemben az, hogy a vulkánnak a környezetéhez viszonyított relatív magassága csupán 457 méter. Ebből már kiderül, hogy nem maga a vulkán, hanem a környezete adja a magasságának legnagyobb részét.
  • Ha két túrázó közül az egyik 500 méteres magasságból egy tengerszint feletti 1000 méter magas hegyre mászik, ugyanannyi utat tesz meg felfelé, mint a társa, aki a 4000 méteres tibeti-fennsíkról felmászik egy 4500 méteres hegyre. Habár az utóbbi mászó 3500 méterrel magasabban lesz, hamar kiderül ,hogy ugyanannyit másztak, mert mindkét csúcsnak a kiindulási ponthoz viszonyított relatív magassága 500 méter.
  • Egy Etióp-magasföldön, 4000 méteres magasságban álló faház abszolút magassága jóval több, mint a Burdzs Kalifa 830 méteres épülete, a relatív magasságuk azonban ez utóbbi elsőbbségét mutatja.

Jegyzetek[szerkesztés]

Források[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]