Szövegszerkesztő

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

A szövegszerkesztő (angolul text editor) egy elsősorban szövegfájlok szerkesztésére szolgáló számítógépes program, alkalmazás.

Ezeket gyakran operációs rendszerek vagy szoftverfejlesztő csomagok részeiként adják. Általában konfigurációs fájlok és forráskódok szerkesztésére használják.

Magyarul a (WYSIWYG) dokumentumszerkesztőket (szövegfeldolgozó, word processor) is gyakran értelemzavaróan szövegszerkesztőnek nevezik.

A szöveges és dokumentumfájlok közti különbségek[szerkesztés]

Fontos tisztázni, mi a különbség a csak szöveget tartalmazó fájlok és a dokumentumfájlok között:

  • A csak szöveget tartalmazó fájlokban (angolul plain text) minden adat a szöveget írja le.
  • A dokumentumfájlokban lévő adatok egy része nem a szövegre vonatkozik, hanem különféle formázásokat ír le.

Például a csak szöveget tartalmazó fájlokban nem lehet dőlt betűt beállítani, mert az erre vonatkozó információt nincs hova tárolni (kivéve, ha az is a szöveg része), ellenben a dokumentumfájlokban ennek nincs akadálya: a formázásokat tartalmazó részben ez az információ is tárolható.

Az első szövegszerkesztő[szerkesztés]

Az első szövegszerkesztőt az USA-ban gyártották 1964-ben. Számítógép memóriával ellátott írógép, mely a szöveget mágnesszalagokon tárolja. Ezután megjelent az első mágneslemez. Hasonlón működött, mint a mágnesszalag, de rajta tárolt információkhoz gyorsabban hozzá lehetett jutni. A szöveg megjelenik a képernyőn, ahol lehet ellenőrizni. 1978-ban kezdte felváltani az írógépet a számítógépes szövegszerkesztő. Ez a program lehetővé teszi, hogy még írás közben is lehessen javítani a hibákat.

Szövegszerkesztők[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]

További információk[szerkesztés]