Wikipédia:Szócikk
A Wikipédia-szócikk egy olyan lapot jelent, ami lexikonszerű vagy kalendáriumhoz hasonló tartalmú (mint például események listái, felsorolások, táblázatok). A Wikipédia célja a tartalmas szócikkek mennyiségének növelése és kezelhetővé tétele.
A Wikipédiában található összes lapot ábécérendben a Speciális lapok menüpont alatti Az összes lap listájában nézheted meg, a Lap találomra menüpont pedig egy véletlenszerűen kiválasztott szócikket eredményez.
A szócikk automatikus, a program által kezelt definíciója egy olyan lap a szócikknévtérben, ami nem átirányító lap és legalább egy linket tartalmaz. A szoftver jelenleg nem képes megkülönböztetni az egyértelműsítő lapokat.
Tartalomjegyzék
Kivételek[szerkesztés]
Speciális névterek[szerkesztés]
A szócikk kategóriába nem tartoznak bele a speciális névterek, amiket különféle célokra használunk, mint például:
- a Wikipédia névtér olyan anyagoknak, melyek a Wikipédiához kapcsolhatóak (pl. Wikipédia:Statisztikák és a hozzá tartozó vitalap);
- a vita névtér a lapok tartalmának megbeszélésére (pl. Vita:Matematika);
- a Speciális névtér, aminek a lapjai automatikusan készülnek (pl. Speciális:Recentchanges);
- a szerkesztő névtér a Wikipédia szerzők lapjainak (pl. Szerkesztő:grin);
- számos Kép névtérbeli lap, ami a képek leírásának és tulajdonosának adatait tartalmazza (pl. Kép:Wikipedia_logo.png)
Speciális vagy csonka tartalom[szerkesztés]
Sok "nemcikk" található a szócikk névtérben, például:
- a Kezdőlap
- rengeteg egyértelműsítő lap, ami az egyező nevű szócikkek közötti választást biztosítja;
- rengeteg átirányító lap, ami az egyik lapról a másikra küld át;
- rengeteg nagyon rövid "csonk" lap, ami még nem számít végleges szócikknek (e lapok gyakran linkeket sem tartalmaznak).
A Special:Statistics oldal meghatározása szerint szócikknek számít „minden olyan oldal, ami a szócikknévtérben van, nem átirányító oldal, és legalább egy belső hivatkozást tartalmaz”.
A szócikkek minősége[szerkesztés]
A szócikkek minősége igen széles skálán mozog, a magas szintű kiemelt szócikkektől kezdve a törlésre jelölt cikkekig. Vannak olyanok, amik elég hosszúak és tartalmilag megfelelő minőségűek, másfelől vannak, amik nagyon rövidek – főként csonkok – és alacsonyabb minőségűek.