Tabu
Ezt a szócikket némileg át kellene dolgozni a wiki jelölőnyelv szabályainak figyelembevételével, hogy megfeleljen a Wikipédia alapvető stilisztikai és formai követelményeinek. Indoklás: A források nem megfelelő formában szerepelnek, nincsenek megfelelő fejezetcímek. |
Ez a szócikk szaklektorálásra, tartalmi javításokra szorul. A felmerült kifogásokat a szócikk vitalapja részletezi. Ha nincs indoklás a vitalapon, bátran távolítsd el a sablont! |
A tabu (proto-polinéziai tapu tiltott, rituálisan szabályzott) szentként vagy tiltottként megnevezett bármely emberi tevékenységre vagy szokásra kiterjedő erős társadalmi tiltás vagy tilalom; a tabu megszegését a társadalom általában kifogásolhatónak és elítélendőnek tartja. A szó a polinéz kultúrából, a tongai nyelvből származik, James Cook 1771-es útja után terjedt el, elsőként Angliában. Az említett kultúrákban a tabunak vallásos értelme van, más kultúrákban jelentése ettől eltérő is lehet.
Amikor egy szokás vagy tevékenység tabunak számít, akkor azt tilos folytatni, megtenni. Ilyen tilalmak megszegését a törvény is büntetni rendelheti, de a tabu áthágása lélektani teherként is súlyosnak számít.
A különböző kultúrákban különböző tabuk fordulnak elő, egy sincs, amely minden kultúrában azonos formában létezne, bár némelyek elterjedtebbek a többinél (a vérfertőzés például minden mai kultúrában tabu, csak az változik, tulajdonképpen mit is tekintenek annak; hasonló mértékű tabu még a kannibalizmus).
A tabuk az élet minden területére kiterjedhetnek. Okaik gyakran az erkölcsben vagy a vallásban keresendők, de rengeteg tabura a modern tudomány racionális magyarázatot adva azok létét igazolta.
Lehetnek étkezéssel kapcsolatosak (például a muzulmánoknál a disznóhús, a vér, stb. fogyasztásának tilalma helal étkezés; hasonló tilalmak vannak a zsidóknál a kóser étkezés szabályai).
Tabuk lehetnek bizonyos szavak is, például Isten nevének kiejtése bizonyos vallásokban (például Jehova), illetve egyes trágár szavak, kifejezések is – bár ez manapság inkább határeset a tabu és az illemszabályok között.
A 19. századi tabuk (például meztelenség, szexualitás) elsöprése a naturizmussal kezdődött.
A tabuk létrejötte, fennmaradása, majd pedig megtörése és eltűnése nem ad hoc, kaotikus folyamat, hanem körülmények hatására áll be. Előfordulhat, hogy a társadalmi tehetetlenség hatására egyes szavak használata még akkor is tiltott marad, ha a tiltás racionális oka már rég megszűnt.
Tabutémák[szerkesztés]
- a család adóssága
- a házasságon kívül született gyermek
- a házastárs félrelépése
- a férj erőszakoskodása
- a férj (feleség) alkoholizmusa
- a gyermek homoszexuális hajlama
- valamelyik családtag kábítószerezése
- munkanélküliség
- súlyos betegség
- a gyerek szexuális bántalmazása
Forrás: Gyöngy 1999/11
Bernd Gasch professzor, a dortmundi egyetem tanára felmérése alapján:
- Vécészokások
- Felnőtt szexuális viselkedés
- Gyermeki szexuális viselkedés
- Szégyellnivaló események, kudarcélmények
- Politikai vélemények
- Fantáziák, ábrándok
- Agresszív gondolatok, vágyak
- Menstruáció
- A saját testről alkotott kép
- Parapszichológia
- Jó tulajdonságok, sikerek
- Testi higiénia
Források[szerkesztés]
- Werner Pieper: Kakadémia – Az emberi ürülék kultúrtörténete, Bp., Háttér, 1997 180. p. ISBN 963-8128-24-0
- Váltsunk témát!
|