Gazdasági rendszer
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A társadalmak gazdasági rendszerekbe szerveződnek azalapján, hogy hányféle módon lehet megválaszolni a mit?, hogyan?, és kinek? kérdését. A közgazdaság pedig tanulmányozza a különféle gazdasági mechanizmusokat, módszereket, melyeket a társadalmak a szűkös erőforrások elosztására használnak.
Az elméleti gazdaságtan alapvetően két eltérő gazdaságszervezési módszert különböztet meg egymástól: piacgazdaság, ahol az egyének és a vállalkozások hozzák meg a döntéseket; valamint az utasításos gazdaság, ahol a hierarchia csúcsán a kormányzat döntései állnak.[1]
Tartalomjegyzék
Tiszta piacgazdaság[szerkesztés]
A piacgazdaságban (market economy) az egyének és a magántulajdonban levő vállalatok hozzák meg a termelést és a fogyasztást érintő döntéseket. A leggyakoribb tulajdonforma a magántulajdon. A vállalatok a legnagyobb nyereséget, profitot hozó fogyasztási cikkeket részesítikelőnyben, ezen áruk előállításához költségminimalizáló stratégiát követnek. Az egyének a munkával megkersett munkabérüket, illetve a különböző tulajdonokból származő jövedelmeiket költhetik el, s ezzel döntenek a fogyasztásról. Végeredményben a vállalatok kínálatának és a háztartások keresletének kölcsönhatása határozza meg a piacon értékesített termékek árát és az eladott mennyiséget.
A piacgazdaság szélsőséges formáját laissez-faire gazdaságnak nevezik.
Utasításos gazdaság[szerkesztés]
Az utasításos gazdaságban (command economy) a kormányzat hozza meg az összes fontos döntést a termelésről, elosztásról (a mit, hogyan, és kinek kérdésekkel kapcsolatos döntések alapvetően állami előírások formáját öltik). A legfőbb termelési tényezők (föld, tőke) állami tulajdont képeznek.
A tiszta központi gazdaság a piacgazdasággal szemben nem képest nem ösztönöz hatékonyságra, ellenben képes kezelni a piac által figyelembe nem vett negatív jelenségeket (recessziók, válságok, munkanélküliség, externliák...).
Vegyes gazdaság[szerkesztés]
A mai modern gazdaságokat vegyes gazdaság (mixed economy) jellemzi. Ezek elsődleges szabályozó mechanizmusa a piaci árrendszer, azonban ezt kiegészítik az állami beavatkozások (adóztatás, transzferek, monetáris szabályozás) a piaci kudarcok korrigálása, elkerülése érdekében.
Gazdasági rendszerek listája[szerkesztés]
Az alábbi etimológiai lista ábécé-sorrendben felsorolja a lehetséges gazdasági rendszereket anélkül, hogy kísérletet tenne a hierarchizálásra. Ha egy adott rendszernek több neve van, a többi is megtalálható mellette.
- Anarchizmus
- Anarcho-kapitalizmus
- Anarchokommunizmus ismert még Liberális szocializmus, Liberális kommunizmus és Baloldali anarchizmus néven
- Autokrácia
- Buddhista gazdaság
- Csere gazdaság
- Feudalizmus
- Gandhi gazdaság
- Hagyományos gazdaság
- Hiánygazdaság
- Hidraulikus despotizmus
- Kapitalizmus
- Kolonializmus
- Kommunizmus
- Kordinátorizmus
- Létfenntartó gazdaság
- Merkantilizmus
- Neokolonializmus
- Piaci szocializmus ismert még Szocialista piacgazdaság néven
- Ökokapitalizmus
- Öngazdálkodás
- Részvételi gazdaság
- Szociális piacgazdaság
- Szocializmus
- Szintetikus gazdaság
- Tervutasításos gazdaság ismert még Tervgazdaság néven
- Testületi kapitalizmus
- Turbo kapitalizmus
- Új gazdaság
- Vegyes gazdaság
- Zöld gazdaság
|
- ↑ Samuelson, Paul Anthony 1915-2009: Közgazdaságtan. Nordhaus, William D–Misz, József 1965-. 2012. ISBN 9789630591607 Hozzáférés: 2019. jan. 3.