Pierre Larousse

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Pierre Larousse
Pierre Larousse.jpg
Született 1817. október 23.
Toucy, Franciaország
Elhunyt 1875. január 3. (57 évesen)
Párizs
Állampolgársága francia
Nemzetisége francia
Foglalkozása nyelvész, pedagógus, lexikológus
Halál okacerebrovascular disease
Sírhely Montparnasse-i temető
Commons
A Wikimédia Commons tartalmaz Pierre Larousse témájú médiaállományokat.
A francia nyelv szótára, 1856. Első kiadás

Pierre Larousse, (Toucy, Franciaország, 1817. október 23.Párizs, 1875. január 3.) francia nyelvész, tanár, lexikológus, a Larousse Könyvkiadó alapítója.

Életrajz[szerkesztés]

Egy kis faluban született, Burgundiában. Apja kovács, anyja kocsmáros volt. A könyvek és a nyelv szeretetében nőtt fel. Tizenhat éves korában Versailles-ba ment tanulni. Négy év múlva hazatért és tanító lett a falusi népiskolában. A francia nyelv megszerettetése és a helyes nyelvhasználat volt a pedagógiai eszménye. A tanítástól a kor merev szokásai hamar elvették a kedvét. 1840-ben Párizsba költözött.

1848-1851 között felügyelőként dolgozott egy internátusban. Ingyenes előadásokat hallgatott, könyvtárakba járt. 1849-ben jelent meg első könyve, egy iskolai szószedet, majd nyelvtani segédkönyveket, tankönyveket és szótárakat írt.

1852-ben Augustin Boyer-val társulva megalapította a később világhírűvé vált Larousse Könyvkiadót. Az eredetileg szintén tanár társával korszerű iskolai tankönyveket és tanári kézikönyveket jelentettek meg, melyekben a hangsúly az önállóságon és a kreativitás fejlesztésén volt.

1856-ban jelent meg a Francia nyelv új szótára, ez tekinthető a Kis Larousse (Petit Larousse) legelső változatának.

A kiadó bevételei lehetővé tették a későbbi monumentális enciklopédia, a nagy világszótár létrehozását. A Larousse Nagyszótár első része 1863-ban jelent meg jelent meg, majd 1866-1876 között kéthetente kiadott füzetekben publikálták.

1869-ben a tulajdonosok szétváltak. Larousse nem érte meg a teljes sorozat kiadását, mert 1875-ben szívinfarktust kapott. Az utolsó két kötetet unokaöccse fejezte be, és adta ki.

A kiadó mind a mai napig működik. Könyvei több mint negyven nyelven jelentek már meg, így több magyarul is.

Forrás[szerkesztés]