Johann Bernoulli (1667–1748)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Johann Bernoulli
Johann Bernoulli.jpg
Életrajzi adatok
Született1667. július 27.
Bázel, Svájc
Elhunyt1748. január 1. (80 évesen)
Bázel, Svájc
Ismeretes mint matematikus
Nemzetiség svájci
SzüleiNicholas Bernoulli
Gyermekek
Iskolái Bázeli Egyetem
Iskolái
Felsőoktatási
intézmény
Bázeli Egyetem
Pályafutása
Munkahelyek
Szakmai kitüntetések
Royal Society tagja

Hatással volt Leonhard Euler
Hatással voltak rá Jakob Bernoulli, Gottfried Wilhelm Leibniz
Commons
A Wikimédia Commons tartalmaz Johann Bernoulli témájú médiaállományokat.

Johann Bernoulli (Bázel, 1667. július 27.1748. január 1.) egyike a svájci Bernoulli-család számos kiemelkedő matematikusának. Ő oktatta Leonhard Eulert fiatalkorában.

Fiatalkora és tanulmányai[szerkesztés]

Apja azt kívánta, hogy üzleti tanulmányokat folytasson, és idővel átvegye a családi fűszer kereskedelmet, ám Johann nem érdeklődött ez iránt, végül sikerült meggyőznie apját, hogy orvostanra iratkozhasson be helyette a Bázeli Egyetemre, de ezt sem élvezte. Bátyjával Jakobbal matematikát kezdtek tanulni, idejük nagy részét az újonnan felfedezett infinitezimális kalkulus tanulmányozására fordították, az első matematikusok között voltak, akik nem csak megértették, hanem alkalmazták különböző problémákban.

Felnőtt élet[szerkesztés]

Miután diplomát szerzett a Bázeli Egyetemen, differenciálegyenletek tanításával kezdett foglalkozni. 1694-ben feleségülvette Dorothea Falknert, nem sokkal később pedig a matematika professzora lett a Groningeni Egyetemen. Apósa kérésére 1705-ben visszatért szülővárosába, Bázelbe. Csak útja során szerzett tudomást bátyja haláláról. Úgy tervezték, hogy hazatérése után görög professzori állást kap a Bázeli Egyetemen, végül azonban bátyja egykori pozícióját foglalta el matematika professzorként. 1713-ban a Newton–Leibniz vitában (melyikük érdeme a kalkulus felfedezése) Leibniz mellett foglalt állást. Azzal érvelt, hogy Leibniz megoldott bizonyos problémákat a módszereivel, amiket Newtonnak nem sikerült.

Magánélet[szerkesztés]

Bár Johann együtt dolgozott bátyjával, míg be nem fejezte tanulmányait a Bázeli Egyetemen, nem sokkal ezután vetélytársakká váltak. Johann féltékeny volt Jakob pozíciójára és kölcsönösen igyekeztek fölülmúlni egymást. Jakob halála után Johann féltékenysége egyre inkább saját tehetséges fia, Daniel felé tolódott el. 1738-ban az apa és fia közel egyidejűleg, de egymástól függetlenül publikálta hidrodinamikai tanulmányait. Johann Bernoulli megpróbált előnyt szerezni fiával szemben, ezért két évvel korábbra keltezte tanulmányát a Danielénél. Johann felesége Dorothea Falkner volt, egy bázeli Alderman lánya. Három fiuk volt: ifj. Nicolaus Bernoulli, Daniel Bernoulli és ifj. Johann Bernoulli.

Fordítás[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben a Johann Bernoulli című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel.

További információk[szerkesztés]