Doc

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

A számítástechnikában a DOC vagy a doc (a "dokumentum" rövidítése) fájlnév kiterjesztés a szövegszerkesztő dokumentumokhoz, leggyakrabban a Microsoft Word Binary File Formátumban. [4] Történelmileg a kiterjesztést egyszerű szöveges dokumentációban használták, különösen programok vagy számítógépes hardverek esetén, számos operációs rendszeren. Az 1980-as években a WordPerfect a DOC-ot a saját formátumuk kiterjesztésévé tette. Később 1983-ban a Microsoft úgy döntött, hogy a DOC kiterjesztést saját Microsoft Word formátumukra használja. A kiterjesztés e felhasználásai nagyrészt eltűntek a PC világából.

A bináris DOC fájlok gyakran tartalmaznak több szövegformázási információt (valamint szkripteket és visszavonják az információt), mint más dokumentumfájlformátumok, például a Rich Text Format és a Hypertext Markup Language, de általában kevésbé kompatibilisek.

A Microsoft Word verziókkal létrehozott DOC fájlok eltérnek. A Word 97-ig terjedő Microsoft Word-verziók más formátumot használtak a Microsoft Word 97-től 2003-ig.

A Microsoft Word 2007-ben és később a bináris fájlformátumot az Office Open XML formátumban alapértelmezett formátumként helyettesítették, bár a Microsoft Word még mindig képes DOC fájlokat készíteni.

A DOC a Microsoft Office Word saját formátuma, de más szoftverek, mint a szabad szoftver OpenOffice.org szoftvercsomag Writer komponense, vagy az AbiWord is képesek készíteni és olvasni .doc fájlokat. Unix-szerű operációs rendszerek parancssori programokkal képesek DOC formátumú fájlokat a wv könyvtári függvény segítségével egyszerű szövegfájlokká vagy más szabványos formátumú fájlokká alakítani. A .doc fájlformátum zárt mivoltából eredően a magas szintű formázás (beleértve az élőfejet és élőlábat) gyakran elvész a konverzió során.

A formátum specifikációja 2008. február óta elérhető Microsoft Open Specification Promise licenc alatt a Microsoft-tól.[1]

Alkalmazás támogatás

Lásd még: A szövegszerkesztők összehasonlítása

A DOC formátum natív a Microsoft Word programban. Más szókezelők, mint például az OpenOffice.org Writer, az IBM Lotus Symphony, az Apple Pages és az AbiWord, szintén létrehozhatnak és olvashatnak DOC fájlokat, bár bizonyos korlátozásokkal. A Unix-szerű operációs rendszerek parancssori programjai, amelyek fájlokat konvertálhatnak a DOC formátumról egyszerű szöveges vagy egyéb szabványos formátumokká, magukban foglalják a wv könyvtárat, amelyet maga az AbiWord közvetlenül használ.

Leírás

Mivel a DOC fájlformátum sokéves zárt specifikáció volt, a formátum ellentmondásos kezelése továbbra is fennáll, és a formázási információk elvesztését okozhatja, ha ugyanazt a fájlt több szövegszerkesztő programmal kezeli. A Microsoft Office 97 bináris fájlformátumokra vonatkozó specifikációkat 1997-ben egy korlátozó licenc alatt tették közzé, de ezeket a specifikációkat 1999-ben eltávolították az online letöltésből. [5] [6] [7] [8] A Microsoft Office bináris fájlformátumok későbbi verzióinak specifikációja nem állt rendelkezésre nyilvánosan. A DOC formátum specifikáció a 2006-tól [10] korlátozott RAND-Z feltételek mellett elérhető [9] 2006 óta [10]. A Sun Microsystems és az OpenOffice.org visszaformálta a fájlformátumot. [11] 2008. február 15-én a Microsoft kiadta a Microsoft Open Specification Promise alatt .DOC formátumú specifikációt [4] [12] [13]. [14] [15] Ez a specifikáció azonban nem írja le a DOC formátum által használt összes jellemzőt, és a visszafordított munkákra még szükség van. [16] 2008 óta a specifikációt többször frissítették; az utolsó változás 2017 januárjában történt.

Kapcsolódó fájlformátumok[szerkesztés]

  • DOCX - Office Open XML (ISO / IEC 29500: 2008) - Az Office 2007 megjelenése óta a Microsoft Office 2007, a Microsoft Office 2008 for Mac és az Office 2007 kompatibilitási csomag telepítése után az Office 2003- ban, XP-ben, 2000-ben és a Microsoft Works-ben. Szintén használható több más programban.

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Microsoft Office Word 97 - 2007 Binary File Format Specification (*.doc). Microsoft Corporation, 2007

Külső hivatkozások[szerkesztés]