Risi (vallás)
- nem összetévesztendő a szúfi renddel
A sorozat témája Hinduizmus |
---|
Hindu források
|
Összehasonlítása
más világvallásokkal |
Kapcsolódó fogalmak
|
Szanszkrit szavak
|
A risi, (szanszkritul: ṛṣi, dévanágari: ऋषि) eredeti jelentése: „a védikus himnuszok szerzője”. A risi az ősi védikus értelemben egy látnok volt, egyúttal ihletett költő. Az eredeti risik meglátták, vagy előhívták a Védák örök verseit. A Védák nem tekinthetők olyan műnek, amit bárki írt, vagy alkotott, ezért a risik voltak azok a csatornák, amelyeken keresztül a Védák megnyilatkoztak. A Védák utáni hagyományok szerint a risi egy olyan „látó”, aki előtt egy magasabb tudatállapotban feltárulnak a védák eredeti igazságai. A risik akkor váltak ismertté, amikor a védikus hinduizmus elterjedt, kb. i.e. 1000 körül.
A legtöbb védikus mantra tartalmazza annak a risinek a nevét, aki megjegyezte, majd továbbadta őket. Hét risit az ortodox brahmin leszármazási vonal eredőjének tartanak: Kasjapa, Atri, Vasisztha, Visvamitra, Gautama, Dzsamadagni és Bharadvadzsa. A későbbi eposzokban és Puránákban a risik ún. ásramokban laktak, ezek voltak a visszavonulás szent helyei a pusztában vagy az erdőkben, ahol a lemondásaikat megvalósították. Ezek a risik már inkább a nép által tisztelt bölcsek voltak, szent emberek, és feladataik nem feltétlenül kapcsolódtak a Védák szövegeinek átadásához. Néhány közülük híres zeneszerző volt, illetve a nagy eposzok összeállítója, például Valmiki, aki a Rámájana szövegét szedte eposzi formába, vagy Vjásza, akit a Mahábhárata szerzőjének tartanak.
A risik a hindu irodalomban ritkán úgy jelennek meg, mint akik félelmetes átkokat szórnak általuk kiszemelt emberekre, azért, mert azok nem bántak velük az őket megillető tisztelettel.[forrás?] Ma a risi megtisztelő kifejezés a hinduk között, gyakran tiszteleti névként (pl. mahárisi, azaz nagyrisi) is megjelenik.
Források[szerkesztés]
- Ez a szócikk részben vagy egészben a Rishi című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel.
- Rishi. In Constance A. Jones and James D. Ryan: Encyclopedia of Hinduism. USA: Facts On File. 2007. 366. o. ISBN 978-0-8160-5458-9
További információk[szerkesztés]
- Apte, Vaman Shivram (1965), The Practical Sanskrit-English Dictionary (Fourth Revised and Enlarged ed.), New Delhi: Motilal Banarsidass, ISBN 81-208-0567-4.
- Apte, Vaman Shivram (1966), Sanskrit-Hindi Kosa (Reprint 1997 ed.), New Delhi: Motilal Banarsidass.
- Chopra, Deepak (2006), Life After Death: The Burden of Proof (first ed.), Boston: Harmony Books.
- Monier-Williams, Monier (1899), A Sanskrit-English Dictionary, Delhi: Motilal Banarsidass, <http://www.ibiblio.org/sripedia/ebooks/mw/>.
- Śāstri, Hargovind (1978), Amarkoṣa with Hindi commentary, Vārānasi: Chowkhambā Sanskrit Series Office
- Kosambi, D. D. (1956), An Introduction to the Study of Indian History (Second ed.), Bombay: Popular Prakashan Pvt Ltd, 35c Tardeo Road, Popular Press Bldg, Bombay-400034