Portál:Magyarország

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Üdvözöllek a magyar Wikipédia Magyarország–portálján!
Ne felejtsd el felköszönteni Bertold, Marietta nevű ismerőseidet.  
A Parlament épülete Budapesten
Magyarország független, demokratikus állam Közép-Európában, a Kárpát-medencében. Határai: északon Szlovákia,
Magyarország címere
északkeleten Ukrajna, keleten és délkeleten Románia, délen Szerbia, délen, délnyugaton Horvátország, délnyugaton Szlovénia, nyugaton Ausztria határolja. Az országnak nincs tengerpartja.

Fővárosa és legnagyobb városa Budapest. Jelentős nagyvárosok még – népesség szerint csökkenő sorrendben – Debrecen, Miskolc, Szeged, Pécs, Győr, Nyíregyháza, Kecskemét és Székesfehérvár.

Az ország egyebek között 1996 óta az OECD, 1999 óta a NATO, 2004 óta az Európai Unió, 2007. december 21. óta pedig a schengeni övezetnek is tagja, és egyik alapítója az úgynevezett Visegrádi Együttműködés szervezetnek.

Ajánlott cikk  
Teller Ede

A nukleáris fegyver olyan fegyver, amelynek az energiája atommag-átalakulásból származik. Két típusa kétféle magátalakulást használ fel: az atombomba esetén maghasadás következtében, a hidrogénbomba esetén magfúzió következtében az atommag kötési energiája szabadul fel. Rendkívül nagy pusztító ereje van: egyetlen ilyen fegyver képes elpusztítani egy várost. Mivel a hasadáson és a fúzión alapuló bombák közös jellemzője, hogy az atommag (latinul és angolul nucleus = mag) átalakítása révén szabadítanak fel energiát, a legpontosabb közös elnevezés e robbanóanyagok különféle formáira a „nukleáris fegyver”.

A kísérleti robbantásoktól eltekintve kétszer használtak nukleáris fegyvert: a II. világháborúban az Egyesült Államok dobta le két japán városra, Hirosimára és Nagaszakira.

Szilárd Leó 1934-ben és 1936-ban két szabadalmat jelentett be a British Admiralitynek. Egy nyilvánosat, melyben homályosan utal az energiatárolásra és egy titkosat, amely a bomba elvét írta le, de nem tudta, melyik elemmel tud a láncreakcióban részt venni. A berlini Kaiser Wilhelm Institut laboratóriumában 1938-ban Otto Hahnnak és asszisztensének, Fritz Strassmann-nak sikerült az uránatom hasítása. Niels Bohr dán fizikusnak aki az atomszerkezet és a kvantummechanika tudományterületén dolgozott, és 1922-ben elnyerte a fizikai Nobel-díjat, szintén sikerült az uránatom hasítása. Enrico Fermi 1938-ban elnyerte a fizikai Nobel-díjat, majd a díj átvétele után családjával New Yorkba emigrált. Teller Ede 1935-ben George Gamow hívására az Amerikai Egyesült Államokba emigrált.

Tovább a szócikkhez…

Legutóbb ajánlott cikkek: Unicum, Bánk bán, Túró Rudi, Magyar szürke szarvasmarha, Hortobágyi Nemzeti Park, Balaton, Duna, Velencei-tó, Diósgyőri vár

Ajánlott kép  
Ajánlott híresség  
Wolf Kati

Wolf Kati (Wolf Katalin, Szentendre, 1974. szeptember 24.) magyar énekesnő. Bár gyakorlott előadó, egy nagylemezzel a háta mögött (Wolf-áramlat, 2009), valójában a magyar X-Faktor tehetségkutató műsorában tűnt fel 2010-ben. Ezen kívül ő képviselte Magyarországot a 2011-es Eurovíziós Dalversenyen Düsseldorfban, a Szerelem, miért múlsz? című dalának angolmagyar nyelvű verziójával, a What About My Dreams? című dallal, ahol a döntőben a huszonkettedik helyet szerezte meg, 53 ponttal. Katinak két bátyja van; férjezett, és két gyermek édesanyja. Édesapja Wolf Péter Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, aki több neves magyar művésznek, köztük Kovács Katinak írt már dalt.

Legutóbb ajánlott cikkek: Horthy Miklós, Liszt Ferenc, Erkel Ferenc, Petőfi Sándor, Kölcsey Ferenc, Arany János, Kossuth Lajos, Bajnai Gordon

Ajánlott város  
Székesfehérvár címere

Székesfehérvár (szlovákul: Stoličný Belehrad, horvátul Stolni Biograd, németül: Stuhlweißenburg, latinul: Alba Regia) megyei jogú város a Dunántúlon, a Közép-Dunántúli régióban, Fejér megye székhelye. Az egyik legnagyobb múltú magyar város, hajdani királyi székhely.

A várost 972-ben alapította Géza fejedelem a Gaja-patak és a Sárvíz által táplált mocsarakból kiemelkedő négy szigeten. Ezek egyike a mai belváros. Géza kicsiny kővárat épített, benne a fejedelmi palotával és egy templommal. Középkori latin neve Alba Regia volt.

Tovább a szócikkhez…

Legutóbb ajánlott cikkek: Nyíregyháza, Pécs, Balkány, Miskolc, Hajdúszoboszló, Eger, Salgótarján, Balatonfüred, Zalaegerszeg

Tudod-e?  

... hogy, Győr – a találkozások városa.

... Magyarországon a ország legkisebb területű, és a második legsűrűbben lakott megyéje Komárom-Esztergom megye.

... hogy, a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Magyarország legrégebbi folyamatosan működő és az egyik legnagyobb egyeteme.

Archívum...

Tagportálok  
Földrajz Földrajz

Balaton Balaton  •  Budapest Budapest  •  Érd Érd  •  Erdély Erdély  •  Európai Unió Európai Unió  •  Feröer Feröer  •  Finnország Finnország  •  Győr Győr  • 
Győr-Moson-Sopron megye Győr-Moson-Sopron megye  •  Kárpátalja Kárpátalja  •  Lengyelország Lengyelország  •  Mátra Mátra  •  Miskolc Miskolc  •  Monaco Monaco  • 
Nógrád megye Nógrád megye  •  Németország Németország  •  Tibet Tibet  •  Törökország Törökország  •  Turizmus Turizmus  •  Salgótarján Salgótarján  •  Zala megye Zala megye
További portálok  
Földrajz
Irodalom
Kultúrtörténet
Magyarország
Művészet
Sport
Társadalom
Technika
Természet
Történelem
Vallás
Wikipédia