Pusztaszabolcs–Pécs-vasútvonal
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A Pusztaszabolcs–Pécs-vasútvonal a MÁV 40-es számú, egyvágányú, 25 kV 50 Hz-cel villamosított magyarországi vasúti fővonala, mely Budapestet Péccsel köti össze.
Tartalomjegyzék
Története[szerkesztés]
A vasútvonal első szakaszát 1882-ben adták át Budapest és Dombóvár között. 1883-ban Szentlőrincig építették tovább a vasútvonalat, ahol összekötötték a kész Gyékényes–Pécs-vasútvonallal.
A dízelvontatás megjelenéséig a MÁV 424 sorozatú gőzmozdonyai, a dízelvontatás időszakában a MÁV M41 és a MÁV M63-as mozdonyai jártak erre. 1983-ban Sárbogárdig, 1984-ben Dombóvárig villamosították. 1985-ben már volt felsővezeték Pécs és Godisa között. Az 1980-as évek végén húztak felsővezetéket a Dombóvár–Godisa szakasz fölé, így ezen a két állomáson már nem kellett mozdonyt cserélni.
A vasútvonal Dombóvár-Pécs szakaszán 2018-ban helyezték üzembe a központi forgalomirányító rendszert (KÖFI). A szakasz állomásai közül Vásárosdombó, Sásd, Abaliget, Bükkösd, Bicsérd és Mecsekalja-Cserkút állomásokon forgalmi szolgálattevő nem teljesít szolgálatot, a biztosítóberendezések kezelése a pécsi központból történik. Godisa és Szentlőrinc állomásokon forgalmi szolgálattevő teljesít szolgálatot.
Forgalom[szerkesztés]
A vonalon ütemes menetrend van érvényben. Pécs felé munkanapokon 8, hétvégén 9 pár, Kaposvár felé 2 pár InterCity, Baja felé 1 pár expressz és 5 pár InterRégió vonat közlekedik. A helyközi forgalom nem számottevő, az S431 -es viszonylatban napi 2 pár, az S432 -es, továbbá a Sárbogárd–Bátaszék–Baja viszonylatban napi 3 pár, valamint a Dombóvár–Pécs viszonylatban napi 10 pár személyvonat közlekedik. A felsorolt viszonylatok kivételével a közlekedő személyvonatok az S40 -es viszonylatszámú járatok.
Korábban Budapest-Déli – Pécs viszonylatú gyorsvonatok is közlekedtek a vonalon, amelyek 2008. december 14-én sebesvonatokká minősültek at. A sebesvonatok 2014. december 14-én megszűntek, helyüket a Budapest-Déli–Sárbogárd–Dombóvár viszonylatú S40 -es személyvonatok vették át.
Járművek[szerkesztés]
A vonalon MÁV V43-as és MÁV 480-as mozdonyok teljesítenek szolgálatot. A villamosmozdonyok főként a személy és InterCity vonatok élén láthatóak. A tehervonatok élén gyakran ÖBB 1116 „Taurus” mozdonyok jelennek meg. Személyvonatként általában mozdony + 5-7 kocsi (+ vezérlőkocsi) összeállítású ingavonatok közlekednek. Ezek nagy része Halberstadti kocsikból áll.
2014. december 14-től Stadler FLIRT motorvonatok is közlekednek a vonalon a Budapest-Déli–Sárbogárd–Dombóvár viszonylatban személyvonatként.
Sárbogárd és Rétszilas között expresszvonatként Siemens Desiro InterRégió vonatként Usgyi motorvonatok is közlekednek a vonalon.
A helyi személyforgalomban az Usgyi mellett Bzmot motorvonatok is közlekednek.
Műtárgyak[szerkesztés]
A vonalon 3 darab kiemelkedő műtárgy van. Az egyéb felüljárókat kivéve Hetvehely és Abaliget környékén van három alagút. Utóbbi a Godisa - Abaliget szakaszon, az 1970-1973 közötti nyomvonal-korrekció során a felhagyott, kanyargósabb pályán lévő két viaduktot és egy régi alagutat váltotta ki. Alagút található még a Déli pályaudvar előtt is.
Tervezett fejlesztések[szerkesztés]
A MÁV ZRt. és a MÁV-START Zrt. vezetése egyetért abban, hogy fejleszteni kell ezt a vonalat. Erre lehetőség a 2020 utáni uniós költségvetési tervezési ciklusban várható. 2018-ban vannak olyan szakaszok, ahol legfeljebb óránként 80 km/h sebességgel közlekedhet a vonat. Amennyiben a nagyberuházást elvégzik, 160 km/h ra lesz emelhető a sebesség.[1]
Várhatóan 2019-ben kerül átadásra a Pusztaszabolcs-Dombóvár szakasz Központi Forgalomirányító rendszere.
Külső hivatkozások[szerkesztés]
Források[szerkesztés]
- ↑ A pécsi vasútvonalkorszerűsítését tervezik. vasutgepeszet.hu. (Hozzáférés: 2010. november 2.)