Tolerancia
A tolerancia latin eredetű szó , elsősorban türelmességet jelent mások véleménye, főleg vallása, világnézete, etnikai vagy nemzeti hovatartozása, illetve más egyebek iránt. A műszaki életben a megadott méretektől, mennyiségtől, vagy minőségtől való megengedett legnagyobb eltérést jelenti. Orvosi szempontból a szervezet ellenálló képességét, vagy gyógyszertűrő képességét értjük alatta.
A tolerancia a kölcsönös megértés és tisztelet alapja, egyfajta morális parancs. Nem jelenti a másfajta gondolkodással vagy mássággal való egyetértést vagy annak követését. Ez a fajta türelmesség a mások másságának az elfogadása.
A tolerancia tanulható és tanítandó. Terjesztése csökkentheti a napjainkban rendkívül gyakori negatív sztereotípiák, illetve előítéletek alkalmazását, valamint véget vethet a faji és kulturális felsőbbrendűség elméleteknek. Azonban a toleranciának van negatív megnyilvánulása is. Abban az esetben, ha olyasmit tolerálunk másokban, amellyel önmaguknak vagy a közösségnek ártanak (túlzott tolerancia).
Az általános tolerancia szó ellentéte az intolerancia, ami bizonyos dolgok iránti türelmetlenséget jelent, valakivel, vagy valamilyen (főleg vallási) nézettel szemben. Orvosi értelemben is használják, itt főképp a gyógyszerekkel való összeférhetetlenséget jelöli.
Az intoleráns (vallási, politikai stb.) nézetekkel szembeni türelmetlenséget jelentett, ma már inkább ezek teljes elutasítását értjük alatta.
Tartalomjegyzék
A tolerancia három együtt érvényesülő kritériuma[szerkesztés]
- konfliktustűrő képesség
- a jogegyenlőség elfogadása
- az erőszak elutasítása
A tolerancia éve és nemzetközi világnapja[szerkesztés]
Az ENSZ nevelésügyi, kulturális és tudományos világszervezete, az UNESCO kezdeményezésére, 1995 a tolerancia éve volt. Ekkor nagyszabású kampányt indítottak a tolerancia jegyében. Ebből nőtte ki magát a tolerancia nemzetközi világnapja (International Day of Tolerance), amely évenkénti alkalom arra, hogy felhívja a figyelmet a tolerancia-hiány napjainkban okozott problémáira, tehát az intolerancia veszélyeire, illetve a tolerancia szükségszerűségére mind a tagállamok, kultúrák, vallások békés együttélése, mind a hétköznapi társas kapcsolataink érdekében. Az ENSZ Közgyűlése, az 1996. december 12-i 51/95-ös számú határozattal hivatalosan is felszólította a tagállamokat, hogy november 16-án tartsanak tolerancia napot.
Szinonimák[szerkesztés]
- tűrés
- béketűrés
- türelmesség
- megértés
- türelem
Lásd még[szerkesztés]
- Pacifizmus
- Lojalitás
- Vallásszabadság
- Kettős mérce
- Diszkrimináció
- Az emberi jogok egyetemes nyilatkozata
- Szabad véleménynyilvánítás
Forrás[szerkesztés]
- oki.hu
- Új Magyar Nagylexikon; Akadémia Kiadó,
- Értelmező Kézi Szótár; Akadémia Kiadó
Külső hivatkozások[szerkesztés]
- tolerancia linkgyűjtemény
- tolerancia lap -átmenetileg nem látható
- A tolerancia a demokratikus cselekvés fundamentuma
- tolerancia díj
- Nincs pénz az idei Tolerancia-díjra 2004[halott link]
|