Jénai csata

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Jénai csata
Napóleon és a császári gárda a jénai csatában
Napóleon és a császári gárda a jénai csatában

Konfliktus Napóleoni háborúk
Időpont 1806. október 14.
Helyszín Szászország
Eredmény Francia győzelem
Szemben álló felek
Flag of France.svg Franciaország
Flag of the Napoleonic Kingdom of Italy.svg Itáliai Királyság
Flag of Prussia (1892-1918).svg Poroszország
Flagge Königreich Sachsen (1815-1918).svgSzászország
Parancsnokok
I. NapóleonHohenlohe-Ingelfingen Frigyes Lajos herceg
Szemben álló erők
96 00051 000
Veszteségek
6000 halott és sebesült25 000 halott és sebesült


A jénai csata, más néven jéna-auerstedti (régebbi forrásokban jéna-auerstädti) ütközet[1] (1806. október 14.) katonai összecsapás a francia-itáliai és porosz-szász csapatok között.

Előzmények[szerkesztés]

III. Frigyes Vilmos porosz király háborúra készülve 1806 júliusában titkos szövetséget kötött Oroszországgal. Október elején a porosz-szász sereg Károly Vilmos Ferdinánd braunschweigi herceg vezetésével lassan vonult nyugat felé Szászországon keresztül, a franciák nyugati összeköttetését veszélyeztetve. Napóleon a Türingiai-erdő keleti végénél hirtelen északra fordult, hogy elvágja a poroszokat az Elbától, és csatára kényszerítse őket még az orosz csapatok beérkezése előtt. A porosz–szász csapatoknak vissza kellett fordulniuk a támadás kivédésére. III. Frigyes Vilmos kb. 63 000 embert adott Károly Vilmos Ferdinánd braunschweigi herceg parancsnoksága alá Auerstädtnél és kb. 51 000 főt állított Hohenlohe-Ingelfingen Frigyes Lajos herceg vezénylete alatt a Weimar és Jéna közötti 24 km-es frontvonalra.

A csata[szerkesztés]

1806. október 14-én, nem sokkal virradat után Napóleon – a 96 000 fős seregéből csak 54 000 katonát vetett be – rajtaütött Frigyes Lajos 38 000 emberén. Délután 15 órára a francia csapatok legyőzték a porosz-szász csapatokat és a beérkező 13 000 fős erősítést is.

Eredményei[szerkesztés]

A jénai francia győzelem hozzájárult ahhoz, hogy Davout marsall az auerstedti csatában legyőzze a porosz fősereget.

A jéna-auerstedti ütközet után Napóleon hat hét alatt meghódította Poroszországot, még mielőtt Oroszország segítséget küldhetett volna szövetségesének. A háborút lezáró tilsiti békében pedig Poroszország területe a korábbinak felére csökkent.

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. : A jénai és auerstedti csaták egy időben vívott ütközetek.

További információk[szerkesztés]